Pregledi nosečnice
Nosečnost je prav posebno obdobje v življenju ženske. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju čim manj, skrbimo ginekologi z ginekološkimi, ultrazvočnimi, laboratorijskimi pregledi in svetovanjem.
- Pogosta vprašanja
Pogosta vprašanja naših pacientk
Kdaj na prvi pregled?
Pregled: Če poteka nosečnost brez resnih težav, naredimo prvi pregled po dopolnjenem osmem tednu nosečnosti.
Preiskave: Nosečnico stehtamo, ji izmerimo krvni tlak in pulz. Opravimo ginekološki pregled z brisom in ultrazvok. Ob tem določimo število zarodkov in njihovo velikost, frekvenco srca zarodka, določimo termin poroda. Naredimo prvo sliko otroka v maternici.
Laboratorij: Določimo krvno skupino in RhD faktor, ICT test in hemogram, naredimo krvni test na tokosplazmozo, sifilis, hepatitis B, krvni sladkor, test na HIV.
Drugi pregled v nosečnosti je ultrazvočni pregled nuhalne svetline in zgodnje anatomije ploda.
Ultrazvočni pregled se izvede v času med 11 -14. tednom nosečnosti. Pregledamo ves plod, glavico in obraz, roki, nogi, trebušno steno, trebušno prepono, hrbtenico, posteljico, popkovnico, plodno vodo, izmerimo mehur, pogledamo želodec, srce, frekvenco srca, otroka izmerimo, izmerimo glavo, pogledamo nosno kost, ki je samostojni marker za kromosomopatije, izmerimo nuhalno svetlino in podatke vnesemo v kalkulator.
Izračunamo tveganje za kromosomske napake.
Dodatni preiskavi, ki se svetujeta:
Dvohormonski test
Svetuje se, da v 24 urah po opravljeni ultrazvočni preiskavi nuhalne svetline opravite še dvohormonski test. Gre za krvno preiskavo hormonov: prostega beta hCG in PAPPA-A, ki doprinesejo k večji uspešnosti presejanja. Preiskavo svetujemo, saj poveča uspešnost iskanja napak.
Dvohormonski test lahko opravimo že pred nuhalno svetlino (po dopolnjenem 10. tednu).
NIPT testi (NIFTY, NEOBONA, QUALIFIED, PANORAMA)
Gre za presejalne teste plodovega dednega materiala iz krvi nosečnice, ki z več kot 99 % zanesljivostjo določijo tveganje za rojstvo otroka z Downovim sindromom. Zelo natančno napovedo tudi spol otroka. Za preiskavo potrebujemo epruveto krvi nosečnice, izvid dobi v 3-14 dneh.
Za test se nosečnica lahko odloči kadarkoli od dopolnjenega 9. tedna nosečnosti dalje. Več o tem na …
Kako in kdaj izvedemo morfologijo?
Pregled: Morfologijo izvedemo okoli 22. tedna nosečnosti. Ultrazvočni pregled v tem obdobju je izredno pomemben in natančen.
Preiskave: Začnemo z vaginalnim ultrazvočnim merjenjem materničnega vratu in oceno oblike tega. Z ultrazvočnim pregledom čez trebušno steno ocenimo količino plodovnice in lego posteljice, vedno izmerimo tudi pretok čez a. uterino, ki je napovednik za morebitne težave na koncu nosečnosti.
- Posvetimo se zgradbi otroka. Začnemo pri glavici, kjer ocenimo možganske strukture, male, srednje in velike možgane, izmerimo glavo in si ogledamo obrazek, pozorni smo na očesne leče, zgornjo čeljust in obliko brade.
- Srce pogledamo v pogledu 4 votlin, ocenimo obliko in velikost prekatov in preddvorov. Izstopišča velikih žil ocenimo in slikamo. Enako pogled na 3 žile. Ogledamo si plodov trebuh, želodec, ledvici, mehur, trebušno prepono, trebuh izmerimo. Poiščemo kosti v ekstremitetah in jih preštejemo, izmerimo, ocenimo obliko stopala.
- Napovemo spol otroka in sporočimo ocenjeno težo.
- Pogledamo desno ledvico matere in zastoj urina na njej. Ocenimo vsebino v žolčniku matere.
- Tudi 3D/4D slike so v tem obdobju ali 2 tedna kasneje že zelo lepe in jasno pokažejo otrokove poteze.
Laboratorij: Naredimo krvne teste za toksoplazmozo, hemoglobin, kontroliramo urin.
- Podrobna navodila
Pregledi po tednu nosečnosti
Pregled: Pregledamo težo, krvni tlak, urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca.
Preiskave: Z ultrazvokom lahko opazujemo živahno gibanje, na željo nosečnice izmerimo rast in posnamemo 3D slike in 4D filme ploda v maternici in posneto prenesemo na CD ali USB ključek.
Laboratorij: Če je nosečnica Rh negativna dobi napotnico za oddajo krvi, za določitev plodovega genotipa z ozirom na Rh faktor.
Otroček je zdaj že težak skoraj kilogram in postaja pravi človek.
Preiskave: Če je otrok Rh negativen, ne potrebuje nosečnica nobene zaščite, če pa je Rh pozitiven, dobi v 28. tednu Rhesonativ, da bi ne prišlo do senzibilizacije.
Pregled: Povprašamo po gibanju otroka in izmerimo velikost trebuha. Poiščemo plodove srčne utripe. Nosečnica dobi napotnico za porod.
Preiskave: V tem obdobju je pomembno opraviti ultrazvok in izmeriti plod ter ugotoviti ali je rast ustrezna ali ne. Pri ultrazvočni preiskavi plod v celoti izmerimo in izračunamo njegovo težo. Ob tej priliki naredimo sliko.
Laboratorij: Nosečnico stehtamo, izmerimo krvni tlak, pregledamo urin, kri.
Pregled: Pri nas vsaki nosečnici v 36.tednu izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca, povprašamo o gibanju ploda v maternici, brezplačno naredimo ultrazvok, kjer izmerimo okvirno velikost, pretoke skozi popkovnico in določimo lego otroka. Zdravstvena zavarovalnica namreč pri zdravih nosečnicah krije le 2 ultrazvoka.
Ultrazvočni pregled za naše nosečnice opravimo popolnoma brezplačno, z mislijo in skrbjo na dober zaključek nosečnosti.
Če otroček morda leži medenično predstavimo nosečnici vse možnosti, ki jih ima, od možnosti obrata ploda, do možnosti operativnega dokončanja poroda, če ta lega ostane do konca.
Preiskave: Pregledamo tudi telesno težo, krvni tlak, urin, teste na toksoplazmozo.
Laboratorij: Svetujemo odvzem brisa vagine na streptokok (Streptococcus agalactiae), ki je lahko povzročitelj sepse pri novorojenčku.
Pregled: Vsaki nosečnici ponovno brezplačno naredimo ultrazvok zaradi lege in pretoka krvi čez popkovnico, kar nam pove o počutju otroka in bližajočem se porodu.
Ocenimo količino plodovnice in zrelost posteljice. Pregledamo tudi telesno težo, krvni tlak, urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca, povprašamo o gibanju ploda v maternici.
Pregled: Vsaki nosečnici ponovno brezplačno naredimo ultrazvok zaradi lege in pretoka krvi čez popkovnico.
Pregledamo težo, krvni tlak, urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca, povprašamo o gibanju ploda v maternici.
Po 40. tednu začne nosečnica z nadaljnjimi pregledi v bolnišnici. Tam ji na 2 dni opravijo CTG in po potrebi ginekološki pregled.
6 tednov po porodu se oglasite na ponoven pregled. S seboj prinesite materinsko knjižico, ki vam jo po pregledu vrnemo.
Opravimo ginekološki pregled, bris, se z vami pogovorimo o dojenju in morebitni zaščiti pred novo nosečnostjo.
Veseli smo, da ste za vodenje nosečnosti izbrali prav nas.
Pripeljali smo vas do srečnega dogodka, zato smo še posebej veseli , ko nam ob pregledu pripeljete pokazat svojega dojenčka ali njegovo slikico.
- Darja Gašperlin Dovnik dr. med.
Specialistka ginekologije in porodništva
- Že od leta 1995 je zasebnica s koncesijo za opravljanje pregledov s področja ginekologije in porodništva ter ultrazvočne preglede.
- Ima tudi licenco Fetal Medicine Foundation iz Londona za opravljanje meritev nuhalne svetline.
- Je edina ginekologinja v Celju z licenco podiplomske šole ultrazvoka dojk. To je pridobila z opravljenim izpitom pri prof. dr. Ivanu Drinkoviču, dr med., specialistu radiologije, predsedniku Hrvaškega senološkega društva v Zagrebu.
- Leta 2000 je odprla center za merjenje kostne gostote na DEXA napravi, ki se nahaja v Zdravstvenem domu Celje. V sklopu meritev svetuje tudi primerno zdravljenje, prehrano in gibanje.
- Ves čas se strokovno izpopolnjuje preko udeležbe na svetovnih in evropskih ginekoloških kongresih in kongresih o osteoporozi, osteoartritisu in mišično skeletnih boleznih.
Potrebujete več informacij?
Naročite se pri nas.
Datum prvega obiska vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov oz. na vašo mobilno številko.
Pokličite nas
041 755 401
Pokličite nas
03 5 434 434
Pišite nam
gasperlin.darja@siol.net